مبدا*
مقصد*

تاریخ رفت*

انواع بلیط هواپیما

بر اساس نحوه فروش و همچنین قیمت آنها به دو دسته اصلی بلیط های چارتری و سیستمی تقسیم می شوند. اما هر یک از این بلیط ها خود دارای معایب و مزایای می باشند.

بلیط سیستمی چیست؟


بلیط سیستمی به بلیط هایی گفته می شود که شرکت‌های هواپیمایی بر اساس نوع خدمات پروازی در مسیرهای معین به صورت سالانه ارائه می‌کنند. در واقع وقتی مسافری بلیط سیستمی می‌خرد، به صورت مستقیم هزینه یک بلیط در مسیر انتخابی خود را به شرکت هواپیمایی انتخابی پرداخت می‌کند. بلیط های سیستمی توسط آژانس های خدمات گردشگری نیز قابل ارائه است. این نوع بلیط معمولا طبق تعرفه تعیین شده از طرف سازمان یا شرکت هواپیمایی، قیمت ثابت داشته و در طول سال قابل سفارش و پیش خرید است. قیمت و امکانات این نوع بلیط هواپیما برای شرایط سنی متفاوت است و بلیط های کودکان بر حسب سن آنها قیمت پائین‌تری دارد.

بلیط چارتر چیست؟


یک آژانس گردشگری صندلی های یک هواپیما را در یک مسیر از پیش تایین شده با قیمت کمتر خریداری می نماید! حال می تواند تور گردشگری برای مشتریان خود بگذارد و یا همان بلیط ها را با قیمت کمتر از سیستمی به مسافران بفروشد. بخاطر اینکه یک آژانس تمام صندلی های خود را بفروشد ممکن است در لحظه آخر قیمت بلیط های خود را کاهش چشمگیری دهد .ازین رو این نوع بلیط طرفداران خاص خود را دارد .

زیر مجموعه این دو نوع بلیط می توان به انواع زیر اشاره کرد

بلیط های یک طرفه


این نوع بلیط برای پروازهایی صادر می شود که تنها از یک مبدا به مقصد می روند. بطور مثال شما بلیطی برای مشهد به تهران بدون تاریخ برگشت رزرو می نمایید.


بلیط های رفت و برگشت


این نوع بلیط برای پروازهایی صادر می شود که از یک مبدا به مقصد و مجددا از مقصد به همان مبدا اولیه پرواز دارد. مثلا برای یک پرواز از مشهد به تهران و بازگشت آن از تهران به مشهد باید بلیط رفت و برگشت تهیه شود.

بلیط های دارای توقف اجباری


این نوع بلیط مختص پروازهایی است که در بین پرواز مبدا و مقصد یک توقف اجباری صورت می گیرد. این توقف می تواند دلایل مختلفی همچون سوخت گیری، بارگیری یا تغییر هواپیما داشته باشد.

بلیط های دارای توقف برنامه ریزی شده


این نوع بلیط مختص پروازهایی است که در بین پرواز مبدا تا مقصد یک توقف از پیش تعیین شده بیشتر از 24 ساعت وجود دارد.

بلیط های رفت و برگشت با مقاصد متغیر


گاهی مسافران قصد دارن به یک مسیر بلیط پروازی بگیرند اما مجدد از شهر و یا کشور دیگری به مبدا خود باز گردند . در این صورت این بلیط توصیه می شود.

بلیط های دارای چند توقف


اصولا این بلیط ها را بخاطر توقف های طولانی تورهای گردشگری رزرو می نمایند و انتهای پرواز مجدد همان شهر مبدا می باشد.این نوع بلیط ها ممکن است به صورت بلیط رفت و برگشت دو مقصدی و یا بلیط رفت و برگشت سه مقصدی صادر گردند.

بلیط های رفت و برگشت دومقصدی


این نوع بلیط شامل یک پرواز به دو مقصد جداگانه است.در واقع میتوان گفت این بهترین نوع بلیط در نوبه خود است زیرا مسافران میتوانند بجای تهیه دو بلیط یکطرفه مجزا با خرید این بلیط به دو مقصد دلخواه خود سفر کنند و هزینه کمتری را هم بپردازند.

بلیط های رفت و برگشت سه مقصدی


این نوع بلیط ها نیز کاملا شبیه به بلیط های رفت و برگشت دومقصدی می باشند، با این تفاوت که بجای دو مقصد، می توانید به سه مقصد متفاوت پرواز داشته باشید.